Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach

dzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką ce

Jesteś elektrykiem? Sprawdź nasz wpis o transformatorach zamiana transformatorów

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia

Zastosowanie szkła metalicznego do budowy rdzenia transformatora pozwala kilkukrotnie zmniejszyć zachodzące tam straty, gdyż w rdzeniu amorficznym nie zachodzą straty ciepła. Transformatory amorficzne (o miękkim rdzeniu wykonanym ze szkła metalicznego) są jednak dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie droższe od zwykłych transformatorów. Ze względu na wysoką cenę nie ma na nie popytu na rynku krajowym. Natomiast są kupowane np. w USA czy w Niemczech.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Do czego używa się transformatora?


Transformator poprzez przeniesienie prądu drogą indukcji umożliwia zmianę napięcia, co jest używane i wykorzystywane w sieciach wysokiego napięcia. Zadaniem takiego transformatora jest dostosowanie napięcia, najczęściej obniża je, do danego odbiornika, zwłaszcza przy przesyłaniu energii elektrycznej na duże odległości. Z drugiej strony w elektrowniach stosuje się specjalny rodzaj transformatorów, które zamiast zmniejszać napięcie, podwyższają je z poziomu generatorów do poziomu sieci przesyłowej. Można więc ogólnie powiedzieć, że transformatorów używa się w celu zmiany napięcia z jednego obwodu elektrycznego do drugiego, urządzenia te mogą zarówno zmniejszać te napięcie, jak i je podwyższać.


Jak działa transformator?


Transformator, jak każde urządzenie elektryczne, musi opierać się na jakiś zasadach fizycznych, które sprawiają że w prawidłowy sposób spełnia swoją funkcję. Jeden ze zwojów transformatora, tak zwany pierwotny, jest podłączony do źródła prądu przemiennego, co powoduje jego przepływ. Zmienny prąd powoduje powstanie pola magnetycznego. Ten zmienny strumień pola magnetycznego przewodzony przez rdzeń transformatora przepływa przez pozostałe zwoje, zwane wtórnymi. Powoduje to zjawisko zwane indukcją elektromagnetyczną, w skutek którego powstaje zmienna siła elektromotoryczna, czyli napięcie. W zależności od ilości zwojów pierwotnych i wtórnych transformator może obniżać napięcie lub podwyższać napięcie.



© 2019 http://lgd.org.pl/