Porady o sztukaterii

szczenie chyba wystarczy, by wszystko to zobrazować. Warto jest coś z tym zrobić! Jeżeli stoi przed nami wspaniała okazja na zmiany, jaką jest remont, to zdecydujmy się na nią. Świetnym pomysłem będzie sztukateria elewacyjna, któr

Porady o sztukaterii

Dom ozdobiony sztukaterią

Niech nasz dom będzie inny niż wszystkie! Okazuje się, że w Polsce wiele odmów wygląda tak po prostu nudno. Proste ściany, dach, komin. Takie uproszczenie chyba wystarczy, by wszystko to zobrazować. Warto jest coś z tym zrobić! Jeżeli stoi przed nami wspaniała okazja na zmiany, jaką jest remont, to zdecydujmy się na nią. Świetnym pomysłem będzie sztukateria elewacyjna, która nada charakteru naszemu lokum. Ponadto wiele jej ciekawych elementów można zamontować także we wnętrzu naszego domu. Zdecydujmy się na ten niebanalny krok i pokażmy wszystkim, jak dobry smak mamy i jak wiele znaczy dla nas dobry design. Już teraz możemy przejrzeć w Internecie choć kilka zdjęć sztukaterii i zdecydować się na własną.


Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej

Baza ? dolna część, podstawa kolumny, pilastra lub filaru stosowana w porządkach architektonicznych. W starożytności nie występowała tylko w porządku doryckim, w którym trzon kolumny spoczywał bezpośrednio na stylobacie. Klasyczną bazę tworzy płyta otoczona wyprofilowanymi, kamiennymi wałkami zwanymi torusami, które były rozdzielone trochilusem (wklęską). Dolny torus był z reguły większy. Zazwyczaj baza leżała na niewielkiej kamiennej płycie ? plincie. Terminem baza określa się także inne kombinacje tych elementów.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Baza_(architektura)


W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej

Pilaster ? lokalne pogrubienie ściany w formie płaskiego filara ustawionego przy ścianie, nieznacznie występującego przed lico ściany. Pełni on zarówno funkcję konstrukcyjną, jak też dekoracyjną (rozczłonkowuje ścianę). Może stanowić część obramienia otworów okiennych, drzwiowych lub bramnych. W starożytności pilastry występowały dużo rzadziej niż półkolumny i używane były głównie w architekturze rzymskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pilaster



© 2019 http://lgd.org.pl/