Artykuł o ogrzewaniu

alacje, bez których trudno byłoby się obejść szczególnie podczas zimowej pory. Do takich instalacji trzeba zaliczyć przede wszystkim instalację grzewczą, która pozwala na uzyskanie określonej temperatury nawet podczas niesprzyjają

Artykuł o ogrzewaniu

Ważna instalacja ? centralne ogrzewanie

W każdym domu znajduje się wiele instalacji. Chociaż można pokusić się o stwierdzenie, że ich znaczenie jest porównywalne, to jednak są takie instalacje, bez których trudno byłoby się obejść szczególnie podczas zimowej pory. Do takich instalacji trzeba zaliczyć przede wszystkim instalację grzewczą, która pozwala na uzyskanie określonej temperatury nawet podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Instalacja grzewcza to jedna z najistotniejszych instalacji w każdym domu, ponieważ to od niej zależy nie tylko nasz komfort cieplny, ale w wielu przypadkach także nasze zdrowie. Wobec tego konieczne jest zadbanie o to, aby instalacja ta sprawnie funkcjonowała i dobrze spełniała swoją funkcję.


Dobór urządzeń grzewczych

Urządzenia grzewcze są najważniejszymi elementami instalacji ogrzewania. W zależności nie tylko od powierzchni naszych pomieszczeń, ale także od tego, jaka temperatura jest nam potrzebna w danej przestrzeni, specjalista może zalecić zupełnie inne rozwiązanie. Na pewno dobrym pomysłem jest skorzystanie z nagrzewnic, jeśli chcemy szybko uzyskać wyższą temperaturę. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do magazynów i innych pomieszczeń, w których konieczne jest tylko okresowe ogrzewanie. Z kolei kotły to o wiele lepsza decyzja w przypadku, gdy potrzebujemy stałego źródła ciepła. W każdym z tych przypadków warto poradzić się fachowca, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązanie. Takich fachowców znajdziemy na pewno w punktach sprzedaży tego typu urządzeń.


Komfort cieply

Komfort cieplny ? stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w stanie zrównoważonego bilansu cieplnego, tzn. nie odczuwa ani uczucia ciepła, ani zimna.

Dodatkowo komfort termiczny oznacza, że nie występuje żadne niepożądane nagrzewanie lub chłodzenie poszczególnych części ciała, na przykład chłodzenie karku i szyi przez przeciągi, czy nagrzewanie nóg przez ciepło promieniujące ze zbyt ciepłej podłogi. W przypadku pomieszczeń określenie uczucia komfortu jest problematyczne, gdyż jest ono odczuwane indywidualnie i subiektywnie. Ideałem byłby system gwarantujący jak najmniejszy procent ludzi niezadowolonych z panujących warunków.

Badania na temat komfortu cieplnego prowadził duński naukowiec i inżynier, Ole Fanger. Wyniki tych badań stały się podstawą do opracowania międzynarodowych norm, m.in. Polskiej Normy PN-EN ISO 7730:2006 (Ergonomia środowiska termicznego. Analityczne wyznaczanie i interpretacja komfortu termicznego z zastosowaniem obliczenia wskaźników PMV i PPD oraz kryteriów lokalnego komfortu termicznego).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Komfort_cieplny



© 2019 http://lgd.org.pl/